Румен Радев препоръча правителството да сключи договор за интегрирана логистична поддръжка на F-16
Препоръчвам на правителството по възможно най-бързия начин да сключи договор за интегрирана логистична поддръжка, така че този самолет наистина да може да лети регулярно, летците да тренират и да разгръщат неговите пълни бойни възможности. Това каза пред журналисти президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев, който посети авиобаза Граф Игнатиево и се запозна с процеса по приемане и усвояване на изтребителя F-16 Block 70.
Държавният глава каза, че вече три месеца първият F-16 е в България, а броят полети, извършени от него, се броят на пръстите на едната ръка. Само ентусиазмът и отговорността на летателния и инженерно-техническия състав не са достатъчни да компенсират липсата на пълноценен наземен пакет и оборудване, коментира Радев. Той отбеляза, че самолетите могат да летят, но до първия отказ, който е нормално да се случва на определен брой часове. Според него ще се забави процесът по подготовка за носене на бойно дежурство от новия изтребител. Основният критерий за носене на бойно дежурство е броят подготвени летци, а ние скоро няма да имаме този брой, а в следващите години, когато F-16 започне да носи някакво дежурство, то ще е малка част от времето, по-голяма част от времето ще го носи МиГ-29 и така години наред, каза президентът.
Той посочи, че самолетът е с огромни бойни възможности, но за да могат да бъдат на практика реализирани те, трябва да има солидна техническа поддръжка и регулярна летателна дейност. Това, по думите му, означава да има не само самолети, а пълен пакет наземно оборудване, резервни части, консумативи, техническа документация, обучения и договорени услуги. За съжаление този пакет бе драстично орязан при сключването на договора през 2019 г., за което аз наложих вето и предупредих, че ще има значителни трудности в експлоатацията на самолета, посочи Радев.
Президентът отбеляза, че е свършена много работа по подготовката на инфраструктурата, но също така посочи, че има изоставане. Като бивш командир на тази авиобаза съм удовлетворен, че тук най-после се изгражда инфраструктура, която подобава на съвременна авиобаза, каза Радев. Той припомни, че преди 20 години е поел командването на авиобазата и тогава са започнали интензивни учения и обмен с американските ВВС. Благодарение на това активно през годините партньорство, те ни помагат извън договора, за да се подпомогне поддържането на самолетите, но това не може да компенсира всички липсващи дейности и материали като наземно оборудване, които трябва да има този самолет, каза още президентът Румен Радев.
Преди седмица президентът Румен Радев отбеляза необходимостта от ускоряване на подготовката на летателния състав на изтребителите F-16, подходяща платформа за което би могъл да бъде самолет Pilatus PC-21. Държавният глава се срещна с представители на ръководството на швейцарската компания Pilatus Aircraft, съобщиха от прессекретариата на президента.
Източник: БТА