Още за Air Force one от Катар: всъщност това е скъпа придобивка …
Президентът Доналд Тръмп настоява, че получава „безплатен, много скъп самолет“ от кралското семейство на Катар. Но това не е кой знае какъв подарък за американския данъкоплатец.
Министерството на отбраната на Катар преговаря с Белия дом за прехвърляне на луксозно конфигурирания самолет Boeing на Пентагона, който ще наблюдава преоборудването му в импровизиран Air Force One. Но частен изпълнител ще трябва да го разглоби, за да превърне самолета в летящ Бял дом за президента със защитени комуникации и класифицирани подобрения, според бивши служители на ВВС и законодатели. Това е скъпа и сложна перспектива, която може да струва на данъкоплатците стотици милиони долари.
„Това всъщност не е подарък“, каза конгресменът Джо Кортни (демократ от Кънектикът), водещ демократ в подкомисията по въоръжените сили, морските сили и проекционните сили на Камарата на представителите, която отговаря за въздушния транспорт на изпълнителната власт. „На практика ще трябва да разглобите самолета до основи и да го възстановите, за да отговаря на всички изисквания за оцеляване, сигурност и комуникации на Air Force One. Това е огромно начинание – и при това нефинансирано.“
„Това е страхотен жест от Катар“, каза Тръмп пред репортери в понеделник. „Никога не бих отказал подобно предложение. Искам да кажа, бих могъл да бъда глупав човек и да кажа: „Не, не искаме безплатен, много скъп самолет.“
Но въпросният самолет – Boeing 747-8, някога собственост на кралското семейство на Катар – е същият базов модел като двата VC-25B, които в момента се подлагат на бавни и скъпи модификации от Boeing. И дотук приликата свършва.
„Важно е какво има вътре в самолета“, каза Кевин Бъкли, бивш служител от Военновъздушните сили, който е ръководил програмата за подмяна на Air Force One. „Оборудването на президентския самолет е уникално.“
Самолетът ще трябва да бъде разглобен и възстановен отвътре навън – включително основен ремонт на електрическата инсталация, авиониката и енергийните системи – за да се инсталират сигурни президентски комуникации, технологии за самозащита и електромагнитно екраниране.
„Цената на подобна модернизация вероятно би била от порядъка на цикъл на тежка поддръжка за VC-25A, който е в десетки или дори стотици милиони долари“, каза бившият началник на отдела за придобивания на ВВС Андрю Хънтър.
Добавете към това и значителните разходи за проверка на самолета за софтуерни модификации или вградени чуждестранни технологии. „Това не е тривиално нещо“, каза Хънтър. „Само това би струвало десетки милиони долари.“
Построяването на самолета е едно, но поддръжката и експлоатацията на президентски самолет на най-високо ниво е скъпа задача сама по себе си. Всеки VC-25B струва повече от 2,5 милиарда долара, с още 7,7 милиарда долара за прогнозирани дългосрочни оперативни и поддържащи разходи за 30 години, според вътрешна оценка на Пентагона от 2021 г.
„Този подарък може да се превърне в много скъп актив за притежаване и експлоатация“, каза Хънтър. „Може да се запитате защо Катар вече не иска самолета. А отговорът може да е, че е твърде скъпо за поддръжка.“
Снимка: Flikr